אוניברסיטה "בבש-בולאי",קלוז'

Babes-Bolyai Universityאחת האוניברסיטאות היותר מוערכות ברומניה היא אוניברסיטת "בבש-בולאי" מעיר קלוז'-נפוקה.
באוניברסיטה 21 פקולטות (חוגים),אשר מקנים תואר שלישי (_Ph.D).הפקולטות הנדרשות ביותר על ידי הסטודנטים הישראליים הן:חוג למדעי החינוך ופסיכולוגיה,חוג לכלכלה ומנהל עסקים,חוג לסוציולוגיה ועבודה סוציאלית וחוג לחינוך גופני וספורט.
כבר למעלה מ15 שנה,לומדים סטודנטים ישראלים באוניברסיטה והצליחו מאוד בלימודיהם.אחד הבוגרים גם לימד בחוג ליחסים בינלאומיים במשך שנתיים.
היום באוניברסיטה גם לוג ליהדות,(תולדות העם היהודי במאות-18,19,ו-20)

תולדות האוניברסיטה
האוניברסיטאות הופיעו באירופה במאה ה-11, לידתן הביאה עימה ציפיות מגוונות: קידום חיים דרך ידע, לאנשים רבים; הבטחת השפעה לאליטות התרבותיות; הגיבוש של שליטה עבור אלו בעמדות כוח; העלאת איכות החיים לאלו שחיים בערים האוניברסיטאיות. פרדריק ברברוסה הבהיר זאת באותנטיקה הביטה (Authentica Habita, 1155), האמונה כי "דרך המדע, העולם נהיה מואר, חיי הנתינים נאספים דרך הכניעה לאל ולמשרתו, הקיסר."
אוניברסיטת הקלוג' (Cluj) בנויה על היסודות של התפתחות ארוכה של ניסיונות לבנות אתר ללימודים גבוהים בטרנסילבניה. איזור אטרקטיבי למערב-אירופאים וזירה של קרבות דתיים ולאחר מכן פוליטיים, הקשורים להיסטוריה של היבשת האירופאית. ההתפתחות החלה עם הכוונה של הנסיך איואן זיגיסמונד (Ioan Sigismund) להקים ב-1567 אקדמיה ללימודים בסבס (Sebes , Alba Iulia), אבל היא התגשמה לראשונה דרך היוזמה של סטפן בתורי (Stefan Bathory) לבנות את היסודות, לאחר ההקמה של אוניברסיטאות בברתיסלבה, בודה וטרנובו (Bratislava, Buda and Târnovo) של מכללה בקלוג' (Cluj), ב-1581, תחת השליטה של הישועים ובהיותו של האיטלקי אנטוניו פוסבינו (Antonio Possevino) רקטור. מכללה זו נסגרה מאוחר יותר, הפרוטסטנטים ויוניטריסטים (Unitarians) הקימו את הבסיס למכללות אחרות, ב-1692 גבריאל בתלן (Gabriel Bethlen) הקים את המכללה הקלוויניסטית באלבה לוליה (Alba Iulia) שבו למדו תיאולוגיה, פילוסופיה ושפות, בראש מכללה זו עמד אלסטדט (Alstedt). הקתולים נתלו לידיהם שוב את היוזמה והקימו ב-1988, אקדמיה בקלוג' (Cluj) תחת שליטתם של הישועים. במאמץ לפיוס של וידוי, ב-1776, הקיסרית מאריה תרזה (Maria Tereza) הקימה אוניברסיטה גרמנית בקלוג' (Cluj). אבל יוזמה זו לא שרדה ימים רבים לאחר מכן, ג'וזף השני החליף את האוניברסיטה בתיכון הפיאריסטי (Piarist) המפורסם, שבו לימדו בלטינית.
בהקשר של השינוי של 1848, הנושא של הקמת אוניברסיטה בשפה הלאומית עלה בצורה מפורשת. הרומנית, רוב האוכלוסייה בטרנסילבניה, ביקשו אוניברסיטה ברומנית. בין המנהיגים, שהיו אז הונגרים, השר אוסטבוס (Eotvos) הציע ב-1868 הקמת אוניברסיטה בקלוג' (Cluj) שבה ההוראה תהיה בהונגרית, רומנית וגרמנית, וחלק מהאליטה הרומנית תמך בהצעה. אבל, ב-1872, השלטונות הקימו את האוניברסיטה של קלוג' (Cluj) בהונגרית בלבד, מה שגרם לחוסר נחת בקרב הרוב הרומני. בסוף מלחמת העולם הראשונה, בעל רקע האיחוד הגדול, השתלטו על אוניברסיטת קלוג' (Cluj), בדיוק כמו האוניברסיטאות בשטרסבורג וברתיסלבה (Bratislava), שלטונות המדינה, והפכו אותו למוסד ברומנית. ב-12 במאי, 1919, האוניברסיטה הרומנית של קלוג' (Cluj) הוקמה, והקורסים שלה נחנכו בשלישי בנובמבר, 1919 ע"י ואסילי פרבן (Vasile Pârvan) בהרצאה שכותרתה "החובה של חיינו", המלך פרדיננד הראשון הכריז חגיגית על האוניברסיטה בראשון בפברואר, 1920.
האוניברסיטה החדשה הוקמה ע"י מלך רומניה תחת הסיסמא, שפעם הוטבעה בשיש, שומרת על הכניסה לבניין המרכזי: "מוקדשת לאמת, דרך הצדק, האלמנטים היחידים שמובילים להסכמה בין תושבי העולם השונים, אתר זה של תרבות גדולה ישמש את האנשים והאנושות, יכבד את עצמו ואותנו בהצלחה דרך עבודה מדעית." ב-1940, כתוצאה מתיקונים טריטוריאליים שנכפו ע"י גרמניה ואיטליה, האוניברסיטה הרומנית עברה לסיביאו וטימיסוראה (Sibiu and Timisoara) והאוניברסיטה ההונגרית הובאה מזגד לקלוג' (Szeged to Cluj). אחרי מלחמת העולם השנייה, ברגע שהצו של וינה בוטל, האוניברסיטה הרומנית שבה לקלוג' (Cluj)  ונקראה "באבס" (Babes). ב-1945 השלטונות הרומנים הקימו בקלוג' (Cluj) אוניברסיטה הונגרית בשם "בוליי" (Bolyai). שתי האוניברסיטאות אוחדו ב-1956 ונקראו אוניברסיטת באבס-בוליי (Babes-Bolyai), בה ההוראה היא ברומנית והונגרית.
לאחר מכן, תחת משטרו של צ'אוצ'סקו, הלימודים בהונגרית צומצמו בהדרגה. בדצמבר 1989, באוניברסיטת באבס-בוליי (Babes-Bolyai) היתה תנועה פעילה מאוד של סטודנטים צעירים וצוות אקדמי במטרה להחזיר את המסורת המקצועית והדמוקרטית של האוניברסיטה וליישם רפורמה במוסד. נקודת ההתחלה של הדינאמיקה החדשה של האוניברסיטה יוצגה ע"י ההצהרה: "למען אוניברסיטה חדשה ונעלה של דאסיה (Dacia)" והפעולה האקטיבית שלאחר מכן, של אנשי אקדמיה רומנים, הונגרים, גרמנים ויהודים שלטה בהכרזה להשיב את השכיחות של מקצועיות באוניברסיטה ולשלב אותה בערכים של עולם חופשי.
ההתפתחויות באוניברסיטה של גלוג' (Cluj) יכולות להיות מודגמות ע"י מספר נתונים סינתטיים של ההתפתחות של הלוקחים בחשבון את השנים 1938, 1970, 1989, 1992 ו-1999.
ב-1938, באוניברסיטה של קלוג' (Cluj) היו 3,094 תלמידים בארבע פקולטות, והוראה של 115 חברים בצוות האקדמי (4 פרופסורים של כבוד, 84 פרופסורים במשרה מלאה, 29 פרופסורים חברים, מרצים בכירים ועוזרים) ו-245 מרצים ועוזרי הוראה. עד לנקודה זו, הספרייה המרכזית של האוניברסיטה, המכללה האקדמית, משרדי האוניברסיטה, משרד ההוצאה לאור, השלוחה של האוניברסיטה, המכון לפסיכולוגיה ניסויית, פארק הספורט ויחידות אחרות אורגנו.
ב-1971 אוניברסיטת באבס-בוליי (Babes-Bolyai) הגיעה לנתון המקסימלי בהתפתחות שלאחר מלחמת העולם השנייה, והיו בה 14,438 תלמידים בשמונה פקולטות, שלמדו 36 התמחויות תחת הדרכתם של 648 חברי צוות אקדמי. באותו הזמן, האוניברסיטה בנה מעונות במתחם הסדאו (Hasdeu). אחרי 1971, כתוצאה ממדיניות שגויה של האוניברסיטה תחת משטרו של צ'אוצ'סקו, אוניברסיטת באבס-בוליי (Babes-Bolyai) צומצמה במידה דרמטית.
ב-1989 מספר הסטודנטים באוניברסיטה צנח ל-5,940 שלקחו קורסים ב-7 פקולטות, ב-19 התמחויות תחת הדרכתם של 626 חברי צוות אקדמי. ב-1992, אוניברסיטת באבס-בוליי (Babes-Bolyai) יצרה מחדש את מבנה ההתמחויות שהיה לה בשיא ההתפתחות הקודמת. מספר הסטודנטים הגיע ל-12,247, שלמדו ב-11 פקולטות ו-55 התמחויות, שנתמכו ע"י 826 חברי צוות אקדמי.
מאז 1993, ההתפתחות המקיפה והחזקה ביותר בהיסטוריה של אוניברסיטת קלוג' (Cluj) התרחשה. האוניברסיטה היא כיום מוסד הלימודים הגבוהים המגוון ביותר (במונחים של התמחויות) והמורכב ביותר ברומניה. ב-1996 החלה הבניה של הקמפוס החדש, וב-1999 הבנייה של המתחם החדש למעונות סטודנטים בהחלה. ב-2004 אוניברסיטת באבס-בוליי (Babes-Bolyai) הגיעה להתפתחות הגדולה ביותר בכל ההיסטוריה שלה.
ההתפתחות שהוזכרה לעיל עברה דרך החלטות רבות, חשובות במידה מכרעת, יוזמות חדשות בצורה רדיקלית הנוגעות לארגון הלימודים, ההתפתחות של מחקר מדעי, מידת השירותים הקהילתיים המוצעים, הפיכת התשתית למודרנית, יצירה של רשתות תקשורת מודרניות, המעורבות של אוניברסיטת באבס-בוליי (Babes-Bolyai) בדמוקרטיזציה והמעבר של רומניה. ההחלטות הפכו את אוניברסיטת באבס-בוליי (Babes-Bolyai) לאוניברסיטה יוקרתית של מרכז ומזרח אירופה (1994), בעלת מחויבות אינטלקטואלית, אזרחית ומוסרית לדמוקרטיזציה של רומניה ולאינטגרציה אירו-אטלנטית (1993), המרחיבה בצורה מאסיבית את ההשקעה בתשתיות (1995), ההופכת את עצמה למוסד רלוונטי למערכת הבינלאומית של אוניברסיטאות (2000), המתמודדת עם תנאים של גלובליזציה ע"י יוזמות חדשות (2003), כל אלו היו החלטות מכריעות שיצרו את הפרופיל הנוכחי של אוניברסיטת -בוליי (Babes-Bolyai).מאז שנת 2009 מונהגת האוניברסיטה,לפי עקרונות פרויקט בולוניה.

תחומי לימוד
החוגים המבוקשים ביותר הם לחוגים :מדעי החינוך ופסיכולוגיה, היסטוריה ופילוסופיה, גאוגרפיה, חינוך גופני וספורט ומנהל עסקים.

רשימת החוגים הקיימים באוניברסיטה:

• החוג למדעי המחשב ומתמטיקה
• החוג לפיסיקה
• החוג לביולוגיה וגאולוגיה
• החוג לגאוגרפיה
• החוג למדעי הסביבה
• החוג להיסטוריה ופילוסופיה
•החוג לפסיכולגיה ומדעי החינוך

• חוג למדעי המדינה ומנהל הציבור
• החוג לספרות
• החוג לתיאטרון וטלויזיה
• החוג למשפטים
• החוג לחינוך גופני וספורט
• החוג ללימודי אירופה
• החוג לסוציולוגיה ועבודה סוציאלית
• החוג למנהל עסקים

אתר האינטרנט של האוניברסיטה:
ReadMore

 

פרטים על האוניברסיטה באתר ויקיפדיה:
ReadMore

תפריט נגישות